Városlista
2026. március 10, kedd - Ildikó

Hírek

2017. Július 07. 14:53, péntek | Belföld
Forrás: mti

Az átlagosnál jobb minőségű és nagyobb gabonatermés várható

Az átlagosnál jobb minőségű és nagyobb gabonatermés várható

Az aratás eddigi tapasztalatai alapján az átlagosnál valamivel nagyobb és jobb minőségű gabonatermés várható

– jelentette ki a földművelésügyi miniszteraratási szemlével egybekötött pénteki sajtótájékoztatóján, a Debreceni Egyetem Agrárkutató Intézetek és Tangazdaság, Karcagi Kutatóintézet búzatáblájánál, Karcag határában.

Az ország kenyérgabona-, takarmány- és vetőmagellátása biztosított, és exportra is jut – tette hozzá Fazekas Sándor. Máig mintegy 50 000 hektáron takarították be a búzát, a termésátlag eddig hektáronként 5,4 tonna körüli. A 236 000 hektáron vetett őszi árpa 60 százalékát aratták le, a termés minősége jó, átlaga 5 tonna körüli. Kedvező időjárás mellett ez a gabona napokon belül teljes egészében a raktárakba kerülhet.

Tart még a repce, valamint a takarmányborsó aratása is, előbbi termőterülete az idén 270 000, míg utóbbié 14 000 hektár – tette hozzá. A kenyérgabona vetésterülete az idén mintegy 950 000 hektár, kisebb, mint az elmúlt években, elsősorban az olajos növények vetésterületének növekedése miatt – jegyezte meg. Hozzátette, hogy az őszibúza növekvő hozamainak köszönhetően a teljes termésmennyiség számottevően nem változott és minden felhasználási célra elegendő. Jelezte, hogy egyre nagyobb területen termelnek GMO-mentes szóját is Magyarországon.

Az idei búzaexport-kilátásokról a miniszter azt mondta, előreláthatólag nagyjából a termés fele lesz külföldön értékesíthető a szokásos felvevőpiacainkon, elsősorban a dél-európai országokban és Németországban. Jelentős az érdeklődés Kína részéről is, ahová ugyancsak megkezdődött az export – mondta. Az árak most még nyomottak, de mivel az Európai Unió számos országában természeti csapások tizedelték a termést, a magyar kenyérgabona külpiaci eladási lehetőségei és felvásárlási árai várhatóan a továbbiakban javulnak – jegyezte meg a miniszter.

Címkék: aratás, gabona, termés

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 10. 07:28, kedd | Belföld

Orbán Viktor: a benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány

A benzin és a gázolaj esetében is védett árat vezet be a kormány, az intézkedés éjféltől lép életbe - jelentette be Orbán Viktor hétfőn a Facebookon.

2026. Március 09. 15:00, hétfő | Belföld

Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli

Ukrajna a Magyarországon feltartóztatott készpénz- és nemesfémszállítmánya visszaszolgáltatását követeli - közölte vasárnap Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en.

2026. Március 09. 11:00, hétfő | Belföld

Választás 2026 - Toroczkai László: a Mi Hazánk közel van ahhoz, hogy irányítani tudja Magyarországot

A tiszta magyar gondolatot, a magyar igazságot képviselő Mi Hazánk Mozgalom még soha nem volt olyan közel ahhoz, hogy így vagy úgy, de irányítani tudja Magyarországot - hangoztatta a párt elnöke Kaposváron vasárnap.

2026. Március 09. 10:00, hétfő | Belföld

Iráni konfliktus - Szijjártó Péter: 76 utassal a fedélzetén landolt a mai mentesítő járatunk Budapesten

Hetvenhat utassal a fedélzetén landolt \"a mai mentesítő járatunk Budapesten\" - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter vasárnap este a Facebook-oldalán.