Hírek
2012. Június 05. 11:41, kedd | Helyi
Kikötőfelmérés most Dunaújvárosban és Pozsonyban
A Dunai Belvízi Kikötők Fejlesztése uniós projekt (DaHar) eddigi munkájáról tájékoztatta az újságírókat Rédli László általános és Győri Máté szakmai projektvezető. Szakmai támogató fórum egy hónap múlva.
.A DaHar (Danube Inland Harbour Development) nyolc országot és 36 hónapot átfogó projektje tavaly áprilistól 2014 márciusáig tart és a térképen feltüntetett kis és közepes méretű Duna menti városokat és kikötőiket képviseli. E projekt vezető partnere Dunaújváros.
Az érdekelt városok gazdasági fejlődése és áruforgalma nagymértékben növelhető a kikötő-fejlesztések optimális kiaknázásával. A projekt az érintett kikötők és háttérterületeik logisztikai és multimodális fejlesztési törekvéseit hangolja össze. Ezáltal nagyobb eséllyel vehetnek részt a kikötők a vízi szállításban és adottságaiknak megfelelő pozíciót tölthetnek be városaik a munkamegosztásban
Rédli László (fotónkon jobboldalt) többek között elmondta, hogy a fél éves előkészítő szakaszt követően az ausztriai Ennshafen kikötőjében szakmai bemutatón vett részt a nyolc ország kikötői delegációja. Ott professzionálisnak mondható tapasztalatokkal lettek gazdagabbak a résztvevők. A projekt programjában a már elkezdett munkarész az egyes kikötők felmérése. A mai állapotokról és a szakmai elképzelésekről riportok is készülnek. Ez a munka áprilisban kezdődött és idén szeptemberig tart. Giurgiu és Galati után most a dunaújvárosi és a pozsonyi kikötő felmérése van soron szakmai nap keretében, a többi kikötő delegációjának részvételével.
Győri Máté a program folytatását részletezve említette, hogy a közeljövőben a szerbiai, horvát és bolgár kikötők felmérése következik. Mindezek befejeztével következik egy status quo állapot rögzítése, ami szembenézés a valósággal. Elkészülnek a swot analízisek is. Mindezekre kell és lehet alapozni a kikötőfejlesztés-stratégiát, az úgynevezett mester-terveket és végül az összefoglaló mester-tervet, ami a döntéshozók kezébe szánt dokumentum lesz. Az elkészült anyagot 2013 novemberében Brüsszelben is bemutatják.
A DaHar projekt öt kiemelt területe, amelyekre vonatkozóan helyi akcióterveket, ajánlásokat és javasolt fejlesztési irányokat dolgoznak ki, az alábbiak:1. Kikötői logisztikai infrastruktúra fejlesztése/kiépítése 2. Közúti és szállítási kapcsolatok 3. Kis és közepes városok kikötőinek bevonása a dunai konténer és RoRo szállítási szolgáltatásokba 4. IT megoldások a teherszállítás menedzsment területén (hajózási előrejelzés) 5. Hajózhatóság, környezeti szempontok.
Rédli László a sajtótájékoztatón azt is bejelentette, hogy jó egy hónap múlva támogatói fórumot szerveznek itt Dunaújvárosban (a többi kikötővárosban is lesz ilyen fórum), megszólítva a felhasználókat, a lehetséges kikötőhasználókat, mintegy igényfelmérői szándékkal.
(csgy)
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 09. 09:39, péntek | Helyi
A MAGYAR AUTÓKLUB FEJÉR VÁRMEGYEI RENDŐRÖKET JUTALMAZOTT
Év végi köszönet a közös munkáért.
2026. Január 06. 07:13, kedd | Helyi
Havazás - Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik
Az ország szinte teljes területén intenzíven havazik hétfőn éjjel, az érintett területeken a látási viszonyok korlátozottak, amely a forgalom jelentős lassulásával jár - olvasható az Útinform honlapján.
2025. December 23. 12:26, kedd | Helyi
Közösségi tapasztalatból lett magyar termékfejlesztés a pajzsmirigybetegségek támogatására
A BLAN Synergy rendszerszintű megközelítéssel, természetes módon egészíti ki a gyógyszeres kezelést
2026. Január 23. 07:17, péntek | Bulvár
Oscar-díj - Ryan Coogler Bűnösök című filmje történelmet írt minden idők legtöbb, 16 jelölésével
Ryan Coogler bluesos hangulatú vámpír eposza, a Bűnösök című film kapta minden idők legtöbb, 16 jelölését az amerikai filmakadémia díjaira csütörtökön Los Angelesben.
