Hírek
2014. Szeptember 12. 06:00, péntek | Belföld
Mi jár a hétvégi túlóráért? Bérpótlék? Pihenőnap? – Jogos kérdés
Pihenőnap, bérpótlék? Pontosan mi jár akkor, ha a munkáltató hétvégi túlórát ír elő a munkavállalónak. Erre válaszol az onlinejogszebesz.hu. Ne feledje, joga van kérdezni!
Kérdés:
Üdvözlet!
A munkahelyemen túlórát (szombati 8 óra) akarnak bevezetni, olyan feltételekkel, hogy nem fizetnek, hanem pihenőnapot biztosítanak helyette! Tudtommal ez a mai jogszabályok alapján szabálytalan! Ismereteim szerint 150% bér + egy pihenőnap verzióban működik csak a dolog. Jól tudom vagy van a munkáltató számára valami "kiskapu"?
2014. 06. 27.
Válasz:
Tisztelt Kérdező!
A hétköznapra elrendelt túlórára a munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár. Ha tehát Ön aláír egy ilyen munkaszerződést vagy ezt kiegészítő megállapodást, akkor adható pihenőnap a bérpótlék helyett.
A szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt túlóra tartamánál, és erre az időre az alapbér arányos része jár.
A heti pihenőnapra (azaz szombatra) elrendelt túlórára száz százalék bérpótlék jár. A bérpótlék mértéke ötven százalék, ha a munkáltató másik heti pihenőnapot biztosít. Az Ön által említett verzió tehát a hétvégi túlmunkára alkalmazható.
A problémára nem kizárólag az általunk megírt válasz lehet a követendő példa, elképzelhető, hogy létezik más megoldás, a kérdés más nézőpontból való megközelítése.
A fenti témáról további kérdéseket olvashat, illetve kérdéseket tehet fel oldalunkon a www.onlinejogsebesz.hu weboldalon.
Ne feledje, joga van kérdezni!
Tisztelettel:
dr. Náday Judit
ügyvéd
onlinejogsebesz.hu
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 25. 09:38, szombat | Belföld
Gajdos László átfogó vizsgálatot rendelt el a hatvanpusztai telepen az állattartási szabályok betartása ügyében
Az élő környezetért felelős miniszter átfogó vizsgálatot rendelt el a Bicske és Hatvanpuszta közötti telepen tartott zebráknál az állattartási körülmények és a szabályok betartása ügyében.
2026. Július 25. 09:37, szombat | Belföld
Kapitány István: a Suzuki 76 milliárdos fejlesztésre készül Esztergomban
A Suzuki 76 milliárd forintos fejlesztésre készül esztergomi gyárában, a beruházás az elektromos járművek és akkumulátorcsomagok gyártását is érinti - közölte a gazdasági és energetikai miniszter pénteken a Facebook-oldalán.
2026. Július 25. 07:00, szombat | Belföld
Semjén Zsolt: a KDNP akkor a legértékesebb, ha saját arcélét mutatja
A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) akkor a legértékesebb, ha saját arcélét mutatja és minden verzióra készen áll - mondta Semjén Zsolt, a KDNP elnöke pénteken Tusnádfürdőn újságíróknak.
2026. Július 25. 05:00, szombat | Belföld
Meteorológia: megdőlt a hajnali hidegrekord szombaton
Az előzetes adatok alapján szombat hajnalban megdőlt az országos hajnali hidegrekord, a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Lénárddarócon 4,6 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet
