Hírek
2017. Február 14. 17:33, kedd |
Életmód
Forrás: mti
Több mint száz új lehetséges bolygót találtak a csillagászok
Több mint 100 bolygójelöltet fedeztek fel más csillagok közelében csillagászok a Hawaiin lévő obszervatórium segítségével.
A potenciális exobolygókat - Naprendszeren kívüli bolygókat - a hawaii Mauna Kea vulkán csúcsán álló HIRES spektrométernek (színképelemzőnek) az elmúlt húsz évben a radiális gyorsulás módszerével gyűjtött adatait elemezve találták - közölték a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i intézményének asztronómusai keddre virradóra.
Hozzátették: ennél jóval több rejtőzhet a több mint 1600 csillagon végzett csaknem 61 ezer önálló mérés elemzésében. Ezért az adatokat online elérhetővé tették, jelenleg ez az exobolygókra vonatkozó legnagyobb, valaha nyilvánosságra hozott adathalmaz.
A szakértők eredményeiket az Astronomical Journal című szaklapban is bemutatták.
A radiális gyorsulás módszere az egyik legsikeresebb technika bolygók megtalálására. Azt a tényt használja ki, hogy miközben a bolygót befolyásolja a csillag gravitációja, amely körül kering, a bolygó gravitációja is befolyásolja a csillagot. A csillagászok kifinomult eszközök segítségével képesek észlelni azt az apró megingást, amelyet a bolygó vált ki a csillagból gravitációs ereje révén.
Az egyik megtalált potenciális bolygó a Lalande 21185 nevű csillag körül kering, amely a Naphoz negyedik legközelebb lévő csillag, tömege csupán 40 százaléka a Napénak. Keringési ideje kevesebb mint tíz földi nap.
A kutatócsoport reméli, az, hogy nyilvánossá tették az adatokat, arra ösztönözheti a világ csillagászait, hogy saját megfigyeléseiket egyesítsék a HIRES adataival vagy új megfigyeléseket indítsanak el potenciális bolygók kutatására.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 23. 07:15, péntek | Életmód
Először előzte meg a szél- és a napenergia a fosszilis forrásokat az EU áramtermelésében
2026. Január 23. 07:13, péntek | Életmód
A magyar kultúra napja - Hankó Balázs: a Himnusz a magyar szuverenitás legszebb kifejezése
Kölcsey Ferenc szerzeménye nemcsak egy vers, hanem ima, történelmi tabló, a Himnusz a magyar szuverenitás legszebb kifejezése
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Életmód
Hankó Balázs: a magyar kultúra olyan, mint a levegővétel
A magyar kultúra olyan, mint a levegővétel – hangsúlyozta Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter szerdán az M1 aktuális csatorna műsorában.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Életmód
Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek
Jön a 100 milliárd forintos akcióterv az éttermeknek - közölte a kormány a Facebook-oldalán szerdán.
